Footbag

Footbag sai alguse 1970. aastal Ameerikas, kui John Stalberger ja Mike Marshall hakkasid kõksima omavalmistatud väikese teradest tehtud kotiga. 10 aastat hiljem loodi ülemaailmne footbagi organisatsioon. Ameerikas on footbag populaarsuselt teine jalgadega harrastatav mäng jalgpalli järel.

Footbag koosneb plastgraanulitest, mida ümbritsevad kokkuõmmeldud lapid. Mida rohkem lappe, seda ümmargusem pall. Parim pall koosneb 32 lapist.

Vaata videost, kuidas footbagiga algust teha ja uusi trikke õppida.

Inside kick on palli kõksimine labajala sisemise küljega. Pärast kõksimist püüa pall enda kätte ning harjuta vaheldumisi kõksimist ja püüdmist niikaua, kuni oskad palli mitmeid kordi järjest otse üles kõksida.

Outside kick on palli kõksimine labajala välimise küljega. Siruta käsi välja, lase pallil pehmelt kukkuda ning kõksi palli jalaga ülespoole. Harjuta samuti püüdmist ja kõksimist, kuni suudad palli mitu korda järjest otse ülespoole kõksida.

Toe kick on palli kõksimine varvastega, just nagu jalgpalliski. Proovi palli kõksida varvastega otse üles ja mitte oma pea suunas, et endale mitte haiget teha.

Kui oled kõksimise selgeks saanud, harjuta järgmisena palli seiskamist, samamoodi nii labajala sise- kui väliskülje ja varvastega. Püüdmine on lihtsam, kui teed jalaga kerge nõksu allapoole, et palli maandumine oleks pehmem ja see kohe üles tagasi ei põrkaks.

Footbagi mängitakse tavaliselt ringis vähemalt 3 mängijaga. Mängu eesmärk on palli mängijate vahel kõksida jalgade või peaga nii, et see maha ei kukuks. Käsi võib kasutada ainult palli maast üles võtmiseks ning uue mängu alustamiseks.

Kuigi lõbusam on footbagi kõksida 3-5 mängijaga, saab seda teha ka kahekesi. Ühe mänguversiooni nimi on 21 ehk iga mängija peab palli kõksima 21 korda järjest ja seejärel palli seiskama või järgmisele mängijale lööma, et punkti saada. Kõige rohkem punkte kogunud mängija on võitja.

Lisaks enamlevinud freestyle mängule on olemas ka footbag net ehk üle võrgu mängimine. Võrgumängu reeglid on sarnased võrkpallile, kuid seda mängitakse tavaliselt sulgpalli platsil üle 1,5 meetri kõrguse võrgu.

Pildid ja õpetused on pärit wikiHow veebilehelt. Vaata lisaks juhiseid ja lisainfot Footbag Worldwide veebilehelt.